System dcStreamMobile – dwie technologie w jednym procesie kompletacji

DCLOG - CHALLENGING LOGISTICS > Aktualności > System dcStreamMobile – dwie technologie w jednym procesie kompletacji

Boom w e-commerce, obserwowany od momentu wybuchu pandemii, to bez wątpienia najważniejszy czynnik wpływający na rozwój logistyki. Wysokie wymagania klientów dotyczące czasu realizacji zamówienia oraz sprawnej obsługi zwrotów sprawiły, że operatorzy logistyczni zaczęli poszukiwać technologii, które zagwarantują najwyższą wydajność procesu kompletacji. Wśród wielu producentów takich rozwiązań wyróżnia się tu DCLOG – polska firma, która wdraża swoje innowacje w tym zakresie na całym świecie, a teraz oferuje swoim klientom zaawansowany system dcStreamMobile.

Produkt o nazwie dcStreamMobile powstał jako połączenie dwóch technologii – wideorejestracji oraz put to light (PTL) – wspomagających procesy logistyczne bezpośrednio na wózku widłowym. Na rynkach europejskich nie brakuje  producentów rozwiązań́ z obu kategorii, ale nigdy wcześniej nie były one łączone w całość́. A właśnie to połączenie przekłada się̨ na unikatowość́ rozwiązania oraz mierzalne korzyści operatorów logistycznych. Dlatego system ceniony jest już̇ nie tylko w Polsce, a na całym świecie.

Kompletacja z dcStreamMobile

System dcStreamMobile powstał w celu automatycznego sterowania procesem kompletacji towarów z użyciem wózków widłowych (układ dwóch, trzech palet lub innych nośników logistycznych jednocześnie). System prowadzi automatyczną dokumentację procesu kompletacji oraz gromadzi zapisy wideo o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu dcStreamMobile wspiera proces kontrolny oraz reklamacyjny. Rozwiązanie składa się̨ z dwóch modułów, które mogą̨ być́ uruchamiane razem lub rozdzielnie: LIGHT oraz STREAM.

Moduł LIGHT służy do sterowania procesem kompletacji światłem (technologia Put to Light) i współpracuje z WMS-em lub bezpośrednio z terminalami mobilnymi (aplikacja DataWedge). Wskazuje on nośnik logistyczny na który należy położyć́ towar.  Moduł LIGHT gwarantuje bezbłędne wskazanie nośnika (każdy nośnik oznaczany jest innym kolorem światła), eliminacje konieczność odczytu i potwierdzania kodu SSCC oraz zapewnia pełną integrację z obsługą kompletacji z wykorzystaniem terminali mobilnych lub technologii głosowej.

Moduł STREAM służy z kolei do rejestracji wideo i jest rozwinięciem technologii dcStream. Polega ona na nagrywaniu tylko procesu kompletacji z wykorzystaniem kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości (rzędu 12 Mpx) oraz indeksacji ich kodem SSCC nośnika, kodami EAN i SKU. Na nagraniach zaznaczone są̨ momenty kompletowania towarów wraz z ich identyfikatorami EAN. Dodatkowo moduł może rejestrować́ lokalizację w której przeprowadzono dany proces. Nagranie jest ograniczone tylko do czasu trwania misji i jest oznaczone numerem misji oraz kodami SSCC nośników. Do tego materiał filmowy jest automatycznie przesyłany na serwer dcStreamMobile, co pozwala na błyskawiczną weryfikację kompletacji.

Ekspansja dcStreamMobile na rynki światowe

Przeprowadzone w ostatnim czasie wdrożenie dcStreamMobile dla ID Logistics France, realizowane z myślą o obsłudze kontraktowej firmy Signify, było pierwszą instalacją rozwiązania we Francji. Celem wdrożenia było podniesienie produktywności multipickingu o 10%. Dodatkowo ograniczono ilość́ błędów podczas preparacji o 75% i przyśpieszono proces reklamacji o ponad 20%.

Przygotowania do wdrożenia trwały rok, ze względu na lokalizację projektu oraz konieczność modyfikacji systemu do nowych konstrukcji wózków widłowych, co zostało przeprowadzone bezpośrednio we współpracy z firmą Toyota Material Handling. Dodatkową modyfikacją w tym wdrożeniu było zastosowanie czterech lamp do wskazywania nośników.

Oczywiście niezbędne było też dopasowanie systemu dokładnie do potrzeb klienta, przygotowanie urządzeń́ oraz dokumentacji technicznej. Kolejnym elementem była konfiguracja systemu oraz jego finalnie uruchomienie. Ostatni zakres prac obejmował szkolenia z obsługi technicznej oraz serwisowej.

ID Logistics France zdecydowało się̨ na instalację kolejnych 20 stanowisk jeszcze w tym roku. Plany na przyszły rok obejmują̨ inne lokalizacje we Francji oraz Hiszpanii, oraz nieco później w USA.

Multidyscyplinarne kompetencje

Firma DCLOG działa na rynku od 2011 roku. Od samego początku jej rozwój opierał się̨ o innowacyjne połączenie kompetencji z obszaru programowania, komunikacji oraz automatyki przemysłowej. Celem firmy od zawsze było zwiększenie efektywności istniejących procesów logistycznych poprzez tworzenie dedykowanych innowacji. DCLOG realizował m.in. wdrożenia systemów awizacji we Francji, w Indiach, Rumunii oraz Izraelu, zaś nowe rozwiązanie, takie jak dcStreamMobile, zwiastują sukcesy na kolejnych światowych rynkach.

Related Posts